0
Your Cart

Naturel Kozmetik

NATUREL KOZMETİK

Naturel kozmetik nedir

Günümüzde ev kullanımına yönelik kozmetik bakım ürünleri, sağlığına önem veren, çekici görünmek ve mümkün olduğu kadar gençliğini korumak için çabalayan her kadının evinde bulunmaktadır. Böyle bir sonuca ulaşmak kolay mı? Tabii ki değil. Ekolojik durum, sürekli aşırı gerginlik, sürekli yüksek stres seviyeleri ve doğal olmayan yiyecekler göz önüne alındığında, yardımcı maddeler kullanılmadan cilt ve saçın iyi durumda olması zordur.

Ancak tüm kozmetikler eşit derecede etkili ve yararlı değildir. Gerçek şu ki, anında sonuç elde etmek için birçok kozmetik şirketi ürünlerine sentetik bileşenler katıyor. Gerçekten çok etkilidirler, ancak eksikliklerinin sayısı çok daha fazladır. Özellikle kullanım kesildikten hemen sonra etkilerinin etkisi ortadan kalkar, ciltte toksinler birikir ve bileşenlere bağımlılık oluşur. Boşuna risk almamak ve ardından olumsuz sonuçları olan uzun bir mücadeleye girmemek için, çok daha güvenli ve daha kullanışlı doğal kozmetik ürünleri tercih etmek daha iyidir.

Doğal kozmetikler gerçekten bu kadar iyi mi ve kriterleri nelerdir?

Bugün çeşitli kozmetiklerin ambalajlarında, doğallıklarını gösteren bir etiket görebilirsiniz, ancak bazı durumlarda bunun sadece üretici için faydalı olan bir pazarlama hilesi olduğu anlaşılmalıdır. Tüm doğal ürünleri kullanma ve sentetik ürünlerden kaçınma yönündeki dünya çapındaki eğilim, tüketici kitlesini çekmek için şirketleri sıklıkla aldatmaya itiyor. Bu nedenle, satın almadan önce ürünün bileşimini dikkatlice incelemek çok önemlidir. Gerçekten doğal kozmetikler en az %95 doğal içerik içermeli ve BIO EcoCert, USDA, ICEA AIAB, BDIH gibi sertifikalı olmalıdır. Yalnızca %5 bitki dışı (mineral) bileşenlere izin verilir.

Doğal kozmetik etiketi ne anlama geliyor? En azından, içinde kesinlikle olmaması gerekenler:

  • Yapay boyalar;
  • Sentetik kökenli parfüm kokuları;
  • Hayvansal ürünler;
  • Petrol ürünleri;
  • Silikonlar;
  • Formaldehit içeren maddeler;
  • GDO’lar;
  • Sodyum lauril dahil tüm sülfatlar;

Bu tür ürünler hayvanlar üzerinde test edilmemelidir.

Bileşimlerinde, arıtılmış suyun izin verilen içeriği % 65-70 olabilir.